Tapetovanie

Čo je to Repeat

Repeat čiže Opakovanie (niekedy tiež označované slovom Rapport či Prestrih) je číslo v metroch či centimetroch, ktoré znamená dĺžku (interval), po ktorej sa na tapete opakuje vzor. Drobné vzory majú Repeat napr. len niekoľko centimetrov, veľké vzory môžu mať Repeat až niekoľko desiatok centimetrov. Repeat väčšinou nie je väčší ako šírka tapety, ale aj na také tapety môžete naraziť. Spoznáte ich ľahko, na pruhu tapety je napr. len pravá alebo ľavá polovica vzoru.
Hodnota Repeatu je dôležitá pri výpočte požadovanej spotreby tapiet na tapetovanie. Pri tapetovaní môžeme zosadzovať pruhy tapiet tak, aby vzor v línii priamo nadväzoval, alebo vzor o presnú polovicu hodnoty Repeatu na susednom pruhu posunieme. Záleží na predstave dizajnéra (potom je možnosť posunu naznačená na etikete) alebo na fantázii zákazníka, ktorý tento posun zvolí. Určite sa dá povedať, že čím väčší Repeat, tým vyššia spotreba tapiet.
 Jan Slovák
jan@lavmi.cz

 


 

 
Ďalšie články
Ako tapetovať vliesové tapety

Ako tapetovať vliesové tapety

Abychom měli dokonale vytapetováno, potřebujeme dokonalou zeď. Musí být především hladká, rovná a bez prasklin.
Tapety podľa materiálu

Tapety podľa materiálu

Pri nákupe tapiet nemusí rozhodovať iba dizajn. Tapety sa vyrábajú z rôznych materiálov, ktoré sa líšia vlastnosťami či postupom práce pri tapetovaní.
Ako spočítať, koľko tapiet budem potrebovať?

Ako spočítať, koľko tapiet budem potrebovať?

Správne spočítať, koľko rolí budete k vytapetovaniu interiéru potrebovať, je kľúčová vec.
Krátky výlet za históriou tapiet a ďalšie zaujímavosti

Krátky výlet za históriou tapiet a ďalšie zaujímavosti

Pred cestou za históriou tapiet sa musíme zastaviť pri vzore a ornamente. Tieto elementy sú totiž pre tapety kľúčové v celých ich dejinách. Vitajte ...
Cz Sk En De